You are here:

Su ayakizi; malların ve hizmetlerin üretiminde tüketilen doğrudan ve dolaylı su miktarlarını bütüncül bir şekilde ele alan “gerçek” su tüketiminin bir göstergesidir. Bir kişinin, ürünün, sektörün, havzanın veya ülkenin birim zamanda üretim süreçlerinde harcadığı ve/veya kirlettiği toplam temiz su miktarını ifade etmektedir.  Başka bir deyişle su ayakizi; su tüketimimizi, -yani sebep olduğumuz su kullanımını ve kirliliğini- ölçen en kapsayıcı göstergedir.

Su ayakizi, yalnızca direkt su tüketimimizi değil; satın aldığımız ürünlerin içeriğindeki su tüketimini, ithal ürünlerle birlikte başka coğrafyalarda sebep olduğumuz su ayakizini, gereksiz kullanımlarla birlikte küresel ölçekte başka insanların “adil su hakkı” üzerinde sebep olduğumuz ayakizi gibi “görünmeyen su tüketimlerimizi” de ortaya koymaktadır.

Bir ürünün su ayak izi, ürünü üretmek için gereken üretim ve tedarik zincir dahil olmak üzere tüm aşamaların su ayak izlerinin toplamı olarak ifade edilmektedir.

Siz de doğrudan ve dolaylı su ayakizinizi www.suverimliligi.gov.tr internet sitemizi ziyaret ederek hesaplayabilirsiniz.

Türkiye yüzyılına bir damla olmak için hemen şimdi su ayakizini hesaplayabilirsiniz (https://www.suverimliligi.gov.tr/suayakizi/)

Sosyal Medya'da Paylaşın!