You are here:

​Su kaynaklarının verimli ve sürdürülebilir bir şekilde kullanılması maksadı ile Su Yönetimi Genel Müdürlüğü koordinasyonunda Bakanlığımız tarafından, 4 Aralık Dünya Su Kayıpları Günü münasebetiyle  Belediye Su Kayıpları Etkinliği gerçekleştirildi.

Sayın Bakanımız Prof. Dr. Vahit KİRİŞCİ ve Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı Sayın Fatma ŞAHİN’in himayelerinde gerçekleştirilen etkinliğe başta Belediyeler ve Su Kanal İdareleri olmak üzere yaklaşık 300 kişi tarafından katılım sağlandı.

Sayın Bakanımız Prof. Dr. Vahit KİRŞCİ tarafından gerçekleştirilen konuşmada, Türkiye’nin su zengini bir ülke olmadığına, suyun miktarında bir artış sağlanamayacağına ancak tüketimlerin artacağına, suyun verimli kullanılmasının ve etkin yönetiminin öneminin her geçen gün arttığına vurgu yapılarak bu doğrultuda Bakanlığımız tarafından birçok çalışma yürütüldüğü ifade edildi.

Genel Müdürümüz Sayın Afire SEVER tarafından gerçekleştirilen açılış konuşmalarında ise su verimliliğinin sağlanması noktasında farkındalık oluşturmanın önemine dikkat çekildi.

Gerçekleştirilen açılış konuşmalarının ardından, Belediyelerin içme suyu temin ve dağıtım sistemlerindeki su kayıplarının azaltılmasına yönelik bilgi ve tecrübenin paylaşılması, içme suyu temin ve dağıtım sistemlerinde meydana gelen kayıpların azaltılması konusunda işbirliği yapılması maksadıyla Belediye Su Kardeşliği protokolleri imzalandı. Bu kapsamda 28 belediye “Su Kardeşi” ilan edildi.

Kardeş belediye ilanının ardından Su Yönetimi Bakan Yardımcısı Sayın Dr. Veysel TİRYAKİ tarafından Sayın Bakanımız Prof. Dr. Vahit KİRİŞCİ’ye, Su Yönetimi Genel Müdürü Sayın Afire SEVER tarafından ise Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı Sayın Fatma ŞAHİN’e “Su Gönüllüsü” rozetleri takdim edildi.

Programın devamında Sayın KİRİŞCİ ve Sayın ŞAHİN’e, Sayın Bakan Yardımcımız ve Genel Müdürümüz tarafından kültürümüzde suyu israf etmeden kullanmayı sembolize eden ibrikler hediye edildi.

Etkinliğin devamında; su kaynaklarının sürdürülebilir yönetimi, su kayıplarının azaltılması konusunda yapılacak çalışmalar ve finans destekleri konularını içeren panel ve teknik sunumların yer aldığı çalıştay gerçekleştirildi, katılımcıların görüş ve önerileri alındı. Ayrıca etkinlik kapsamında su verimliliği teknolojilerine yönelik stantlar ziyaret edildi.

Sosyal Medya'da Paylaşın!