You are here:

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Milliyet’e yaptığı açıklamalarda, günlük hayat ve tarım başta olmak üzere tüm sektörlerde suyun verimli kullanılması gerektiğini vurguladı.

Türkiye’nin henüz su fakiri olmadığını ancak su stresi altında olduğunu dile getiren Yumaklı, “Bizim suyla ilgili şu an bir sıkıntımız yok ama gerekli tedbirleri almazsak, iklim değişikliğinin de etkisiyle beşer yıllık periyotlarda baktığımızda bu gidişle 10. yılda suyla alakalı bir sıkıntımız olacak” dedi.

Seferberlik başladı

Yumaklı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın öncülüğünde ocak ayında başlatılan ulusal ölçekli “Su Verimliliği Seferberliği”ni anımsatarak, “Türkiye’de su verimliliği ve kaynakların sürdürülebilirliğine ilişkin çok çeşitli çalışmalar var ancak dağınıktı. Bu kampanya ile bunları birleştirelim dedik. Bu seferberlik, bütün ülkeyi kucaklayacak bir sahiplenmeyi gerektiriyordu. Sayın Hanımefendi’nin böyle bir sahiplenmenin adresi olması son derece kıymetli” ifadelerini kullandı.

‘Kanun yetmez’

“Suda sıfır kayıp” ilkesiyle “Değişen İklime Uyum Çerçevesinde Su Verimliliği Strateji Belgesi ve Eylem Planı”nı hazırladıklarını belirten Bakan Yumaklı, “Eylem planımızı kararlılıkla uygulayacağız. Ancak burada en önemli şey toplumsal bir bilinç oluşturabilmek. ‘Su verimliliğini sağlarsak ne olur? Sağlamazsak ne olur’u toplumsal bir bilince oturtmalıyız. İstediğiniz kadar kanun yapın, eğer bu toplumsal bilinç yoksa bunu halletmenizin imkanı yok. Bütün Türkiye’nin su verimliliğine ilişkin ilgisini çekebilirsek onun üzerine sanayiden tarıma her kesim için politikalar inşa edip, uygulayabiliriz” diye konuştu.

Sosyal Medya'da Paylaşın!